természettápláléka

egészségesélelmiszerek

egészségesélelmiszerek

2015. augusztus 07. - tudatosátalakulás

Kollagén szintézis

A kollagén a szervezet egyik fontos alkotóeleme, minden szervben megtalálható.

A kollagén szó görög eredetű, a “cola” ragasztást, a “genno” szülőt jelent.

Az elnevezés a szilárdító szerepére utal. A kollagén egy rendkívül teherbíró, rostos protein, ami fontos alkotóeleme a csontoknak, porcoknak, inaknak, szalagoknak és egyéb kötőszöveteknek (bőr, köröm, haj).

Valójában a kollagén teszi ki a teljes test protein mennyiség 25-35%-át.

Mivel a kollagén nem tartalmazza az összes aminosavat (nincs benne triptofán és kevés a ciszteinje) kategorizálása “inkomplett protein”. A kollagén közismert formájában három spirálisan felcsavarodott aminosav láncból áll. Több tripla hélix (hármas spirál) alkot egy kollagén rostot.

Általában a kollagén rostok több különböző típusú kollagénből épülnek fel: I és III kollagén van a bőrben, II és III kollagén van a porcokban. A kollagének sűrűségét (I, II, III kollagén) a láncok eltérő számú aminosavai határozzák meg. Egyedülálló fizikai tulajdonságai révén az irharétegben található kollagén rostok sűrű hálózata szerkezeti integritást kölcsönöz az egész bőrnek, ez biztosítja a bőr rugalmasságát. A kollagén szintézise az emberi test egyik fő “gyártó” vállalkozása. A “hírhedt” skorbut betegség során a kollagén-szintézisben következik be a zavar és a test lényegében “darabjaira esik szét”.

Kollagén hiányában elsorvadnak a porcok, az ínszalagok, az inak, a csontok, a bőr, az íny, meglazulnak és kiesnek a fogak. A szervezet fokozatosan leépül.

A szervezetben a kollagént a fibroblaszt sejtek állítják elő. Első lépésben a kollagén előanyaga, a prokollagén jön létre, glicinből és prolinból, mint fő komponensekből. A C-vitamin már a prokollagén képződésben fontos szerepet játszik. Egy kísérletben emberi kötőszövet-sejteket hosszabb időn keresztül C-vitaminnal “táplálva” a kollagén szintézis úgy nőtt nyolcszorosára, hogy közben a többi fehérje szintézisében nem következett be változás. 

A megfelelő C-vitamin ellátottság tehát szükséges feltétele az egészséges kollagén-termelésnek. A C-vitamin nélkülözhetetlen a kollagén-termelésben résztvevő két enzim, a lizil- és prolil-hidroláz működéséhez. Ha ezek az enzimek inaktiválódnak, az érett kollagénhálózat fenntartása is veszélybe kerülhet.

A 25. életév után a szervezet veszít a természetes kollagén újratermelés képességéből, ami 50-60 éves korban nagyon alacsony szintre esik vissza. Megjelennek a ráncok, a cellulit, a bőrszárazság, a köröm és a haj mattá válik, elkezdődik az elkerülhetetlen öregedés folyamata.

a-kollagen-szerepe.jpg

A kollagén aminosav felépítése:   – glicin 21%   – prolin 12%   – hidroxiprolin 12%   – glutaminsav 10%   – alanin 9%   – arginin 8%   – aszparaginsav 6%   – lizin 4%   – szerin 4%   – leucin 3%   – valin 2%   – fenil-alanin 2%   – treonin 2%   – izoleucin 1%   – hidroxi-lizin 1%   – metionin és hisztidin <1%   – tirozin < 0,5%

Kúraszerűen a Fillzen kollagént napi szinten 0,5 g/testsúly kg mennyiségben érdemes bevinni (egyszerre maximum 26 g!), a fenntartó mennyiség pedig 10-12 g/nap. Mindehhez feltétlenül szükséges a Fillzen C-vitamin is, napi 2-3.000 mg.

Kérdéseiddel fordulj hozzám bátran!

Telefon: 20-4929333

Facebook: Katalin Kiefer

Webáruház: http://kieferkata.fillzen.com/

Mozgás nélkül fogy az izom is!

 

Mivel az izom igen sok kalóriát éget el, ezért mennyisége nagyon fontos mindazoknak, akik testtömegüket, testállapotukat megfelelő szinten szeretnék tartani!
Már két hét fizikai inaktivitás elegendő ahhoz, hogy a fiatalabb korosztály elveszítse izomerejének harmadát – állítja egy új kutatás.
Jól ismert mindenki számára, hogy fittségünk megőrzése érdekében naponta be kell iktatni némi testmozgást. Az már kevésbé köztudott, hogy pontosan milyen hamar is fizetjük meg az árát, ha a fizikailag aktív életmódot - sérülés, betegség vagy éppen lustálkodás miatt - hosszabb, fizikailag erősen inaktív pihenőidőre cseréljük.

mozgas.jpg

A Koppenhágai Egyetem kutatói annak jártak utána, mi történik a fiatal és idősebb emberek izmaival, ha az egyik lábuk mozgását lábrögzítővel teszik lehetetlenné.

Kétszer nagyobb a fiatalok izomtömeg vesztése. A kutatás során 17 fiatal (23 év körüli) és 15 idősebb (68 év körüli) férfit vizsgáltak.

„Kísérleteink azt állapították meg, hogy a fizikai inaktivitás egyaránt érinti az idősebb és fiatalabb korosztály izomerősségét. Két héttel az után, hogy mozgásképtelenné tettük az egyik lábat, a fiatalok izomereje harmadával, az idősebbeké negyedével csökkent.”
Egy kéthetes kényszerpihenőre fogott fiatal férfi lábának izomerővesztése olyan, mintha végtagja 40-50 évet öregedett volna – mondta Andreas Vigelsoe, a Koppenhágai Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője. Ami az izomtömegben bekövetkező változásokat illeti, a fiatalok átlagosan 485 gramm, míg az idősek 250 gramm izmot veszítettek az említett időintervallum alatt.

„Minél nagyobb izomtömeggel rendelkezik valaki, annál többet fog veszíteni. Habár az idősebbeknél az izomtömeg és az izomerő csökkenése látszatra kevésbé tekinthető drámainak, egészségi állapotukat, életminőségüket jobban megviseli” – fejtették ki a kutatók.
A biciklizés nem elég
A mozdulatlanságba kényszerített időszak letelte után a vizsgálat résztvevőit hat héten keresztül heti 3-4 bicikliedzésre fogták.

A biciklizés fontos, ám önmagában nem elégséges az eredeti izomerősség visszanyeréséhez, szükség van mellette súlyzós edzésre is
– állapították meg a kutatók. „Érdekes, hogy a fizikai inaktivitás ilyen gyors mértékű izomtömeg csökkenést okoz. Tulajdonképpen a kényszerpihenőnél háromszor több ideig tart, mire az elvesztett izomtömeget visszanyerjük.” – összegezték a Journal of Rehabilitation Medicine című szaklapban publikált tanulmány megállapításait a kutatók.

Forrás: www.origo.hu

Amennyiben szeretnél idős korodban is mozogni úgy, hogy az fájdalom mentes legyen és beépüljön a szervezetedbe nézd meg a Fillzen élelmiszerek palettáját!

Ha bővebben szeretnél olvasni a Fillzen élelmiszerekről, akkor itt megteheted:

http://kieferkata.fillzen.com/

Ha kérdésed van hívj bátran 20-4929333

süti beállítások módosítása