Kollagén szintézis
A kollagén a szervezet egyik fontos alkotóeleme, minden szervben megtalálható.
A kollagén szó görög eredetű, a “cola” ragasztást, a “genno” szülőt jelent.
Az elnevezés a szilárdító szerepére utal. A kollagén egy rendkívül teherbíró, rostos protein, ami fontos alkotóeleme a csontoknak, porcoknak, inaknak, szalagoknak és egyéb kötőszöveteknek (bőr, köröm, haj).
Valójában a kollagén teszi ki a teljes test protein mennyiség 25-35%-át.
Mivel a kollagén nem tartalmazza az összes aminosavat (nincs benne triptofán és kevés a ciszteinje) kategorizálása “inkomplett protein”. A kollagén közismert formájában három spirálisan felcsavarodott aminosav láncból áll. Több tripla hélix (hármas spirál) alkot egy kollagén rostot.
Általában a kollagén rostok több különböző típusú kollagénből épülnek fel: I és III kollagén van a bőrben, II és III kollagén van a porcokban. A kollagének sűrűségét (I, II, III kollagén) a láncok eltérő számú aminosavai határozzák meg. Egyedülálló fizikai tulajdonságai révén az irharétegben található kollagén rostok sűrű hálózata szerkezeti integritást kölcsönöz az egész bőrnek, ez biztosítja a bőr rugalmasságát. A kollagén szintézise az emberi test egyik fő “gyártó” vállalkozása. A “hírhedt” skorbut betegség során a kollagén-szintézisben következik be a zavar és a test lényegében “darabjaira esik szét”.
Kollagén hiányában elsorvadnak a porcok, az ínszalagok, az inak, a csontok, a bőr, az íny, meglazulnak és kiesnek a fogak. A szervezet fokozatosan leépül.
A szervezetben a kollagént a fibroblaszt sejtek állítják elő. Első lépésben a kollagén előanyaga, a prokollagén jön létre, glicinből és prolinból, mint fő komponensekből. A C-vitamin már a prokollagén képződésben fontos szerepet játszik. Egy kísérletben emberi kötőszövet-sejteket hosszabb időn keresztül C-vitaminnal “táplálva” a kollagén szintézis úgy nőtt nyolcszorosára, hogy közben a többi fehérje szintézisében nem következett be változás.
A megfelelő C-vitamin ellátottság tehát szükséges feltétele az egészséges kollagén-termelésnek. A C-vitamin nélkülözhetetlen a kollagén-termelésben résztvevő két enzim, a lizil- és prolil-hidroláz működéséhez. Ha ezek az enzimek inaktiválódnak, az érett kollagénhálózat fenntartása is veszélybe kerülhet.
A 25. életév után a szervezet veszít a természetes kollagén újratermelés képességéből, ami 50-60 éves korban nagyon alacsony szintre esik vissza. Megjelennek a ráncok, a cellulit, a bőrszárazság, a köröm és a haj mattá válik, elkezdődik az elkerülhetetlen öregedés folyamata.
A kollagén aminosav felépítése: – glicin 21% – prolin 12% – hidroxiprolin 12% – glutaminsav 10% – alanin 9% – arginin 8% – aszparaginsav 6% – lizin 4% – szerin 4% – leucin 3% – valin 2% – fenil-alanin 2% – treonin 2% – izoleucin 1% – hidroxi-lizin 1% – metionin és hisztidin <1% – tirozin < 0,5%
Kúraszerűen a Fillzen kollagént napi szinten 0,5 g/testsúly kg mennyiségben érdemes bevinni (egyszerre maximum 26 g!), a fenntartó mennyiség pedig 10-12 g/nap. Mindehhez feltétlenül szükséges a Fillzen C-vitamin is, napi 2-3.000 mg.
Kérdéseiddel fordulj hozzám bátran!
Telefon: 20-4929333
Facebook: Katalin Kiefer
Webáruház: http://kieferkata.fillzen.com/